Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/429 nepředepisuje automatickou likvidaci včelstev v případě výskytu moru včelího plodu.
Podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2018/1882 je mor včelího plodu zařazen do kategorií D a E:
- D (přemísťování): stanoví povinnost kontroly pohybu zvířat a produktů mezi členskými státy,
- E (dozor): vyžaduje sledování a hlášení výskytu nákazy.
Z toho plyne, že EU požaduje opatření k zabránění šíření nákazy prostřednictvím přemísťování a dozor nad výskytem, nikoli automatickou likvidaci postižených včelstev. Jakákoli povinnost likvidace tedy vychází z vnitrostátní právní úpravy členského státu.
Podle čl. 269 nařízení 2016/429 platí, že členské státy mohou přijmout dodatečná či přísnější vnitrostátní opatření, pokud nejsou v rozporu s cíli nařízení a nebrání přiměřeně volnému pohybu zvířat a produktů v EU. Z toho plyne, že Česká republika může stanovit přísnější režim, tedy i povinnou likvidaci včelstev, pokud k tomu existují důvody.
Mezinárodní seznam WOAH - mor včelího plodu je uveden v tomto oficiálním seznamu jako sledovaná nákaza.
Z unijního práva tedy nevyplývá přímá povinnost likvidovat napadená včelstva. EU však ponechává členským státům prostor stanovit přísnější režim, což ČR činí prostřednictvím veterinárního zákona a vyhlášky č. 144/2023 Sb. o veterinárních požadavcích na chov včel a o opatřeních pro předcházení a tlumení některých nákaz včel.
Zpět na úvodní stránku